Choć Toruń to jedno z najpiękniejszych polskich miast, często jest zaledwie „szybkim przystankiem” na trasie w kierunku polskiego wybrzeża. Znajduje się tu jednak wiele wspaniałych zabytków i atrakcji, które nie sposób zobaczyć w jeden dzień. Czy wiesz, że to jedyne polskie miasto, które nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej? Właśnie dlatego zobaczysz tu historię i nowoczesność, a do tego zjesz przepysznego toruńskiego piernika!
Jeśli jeszcze nie masz Torunia na swojej liście miejsc, które trzeba zobaczyć – koniecznie to zrób i zaplanuj wycieczkę do tego wspaniałego miasta. Tutejsze Stare Miasto jest oszałamiająco piękne, a dodatkowo uznawane jest za jedno z najcenniejszych architektonicznie miejsc w Europie (dlatego hotele w Toruniu, są uznawane za jedne z najpiękniejszych). Zobaczysz tu ruiny zamku krzyżackiego, piękny staromiejski Rynek z ratuszem i mnóstwo śladów najsłynniejszego mieszkańca Torunia – Mikołaja Kopernika. Co jeszcze warto zobaczyć w Toruniu? Rodziny z dziećmi powinny wybrać się na organizowane w Muzeum Toruńskiego Piernika i Muzeum Żywego Piernika warsztaty, podczas których wspólnie przygotują ten toruński przysmak. Odkrywcy i pasjonaci historii koniecznie niech wybiorą się do Domu Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Historii Torunia. Dlaczego warto odwiedzić te miejsca? O tym przeczytacie poniżej!
Stare Miasto to najcenniejsza perełka i charakterystyczny punkt Torunia. Można tu łatwo dojść ze stacji kolejowej, dojechać komunikacją miejską lub samochodem. Trzeba jednak pamiętać, że w obrębie Starówki ruch aut jest ograniczony, więc najlepiej będzie skorzystać z jednego z czterech parkingów podziemnych w pobliżu.
W pierwszej kolejności odwiedź Rynek Staromiejski z zabytkowymi, kolorowymi kamienicami, pomnikiem Mikołaja Kopernika, a także miejskiego Ratusza. Ten ostatni to miejsce szczególne, bo sam budynek powstał w XV w., a jego wieża jest najstarsza i najwyższa (40 m) w Europie Środkowo-Wschodniej. Na wieżę można (i trzeba!) wejść, by – po pokonaniu 175 schodów – móc podziwiać malowniczy, panoramiczny widok na Stare Miasto i cały Toruń. Przy rynku znajduje się także Pomnik Flisaka, Centrum Kultury Dwór Artusa oraz zbudowany w 1756 r. Kościół Świętego Ducha.
Tuż przy Starym Mieście znajduje się także dość nietypowa atrakcja – Krzywa Wieża. To odchylona o ok. 1,5 m wieża warowna z ok. XIV w. Do jej krzywizny przyczynił się niestabilny grunt, ale wywołała także powstanie wielu legend. Jedno jest pewne, to najpopularniejsza ze wszystkich 52 baszt obronnych w Toruniu.
Zlokalizowane w dawnej fabryce pierników, interaktywne Muzeum Toruńskiego Piernika to okazja, by podejrzeć, jak przygotowywane są tradycyjne ciasteczka, poznacie ich historię i spróbujecie ich. Ciekawscy poznają także recepturę na najlepsze polskie pierniki, a nawet będą mogli wziąć udział w warsztatach piernikarskich.
Kolejne, związane z toruńskimi piernikami, miejsce to Żywe Muzeum Piernika, w którym dorośli i dzieci poznają tradycyjną recepturę słodkiego przysmaku, jego historię, a także upieką własnego piernika i ozdobią go według własnego uznania.
Kilka minut spacerem od Starego Miasta znajdują się ruiny zamku krzyżackiego wzniesionego w XIII w. To jeden z najstarszych zamków krzyżackich po tej stronie Wisły, a z jego murów rozciąga się piękny widok na rzekę i bulwary. W ruinach odbywają się turnieje rycerskie, a także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.
Znany na całym świecie astronom, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” urodził się w Toruniu. Dziś w domu kupieckim, który dziś jest domem Mikołaja Kopernika historię jego rodziny, odkryć wybitnego astronoma, filmy o kosmosie, a także historię Torunia poznajemy poprzez nowoczesną technologię – okulary wirtualnej rzeczywistości, interaktywne wystawy i kino 4D. Co zwiedzić w Toruniu z dziećmi? Koniecznie dom Mikołaja Kopernika!
Niedaleko od poprzedniej atrakcji znajduje się Muzeum Historii Torunia. Zlokalizowane w pięknej kamienicy – Domu Eskenów – przy ul. Łaziennej prezentuje w nowoczesny i interaktywny sposób (np. kino 3D) historię Torunia – od czasów średniowiecznych, poprzez czasy krzyżaków, unii hanzeatyckiej, okres pruski, aż po XX wiek. Doskonała atrakcja dla miłośników historii oraz rodzin z dziećmi szkolnymi.
W gotyckiej piwnicy gmachu Ratusza Staromiejskiego na przybyszy czekają kupcy i mieszczki, którzy swoimi strojami, językiem oraz zachowaniem przenoszą w świat kupieckich opowieści miasta. Goście biorą udział w interaktywnym spektaklu, podczas którego dowiedzą się, co stało za rozkwitem Torunia, zanim jego imię osławił Mikołaj Kopernik. Wcielając się w bohaterów legend i opowieści, turyści dostają sporą dawkę śmiechu, zabawy oraz wiedzy. Piwnica Hanzy to miejsce najlepsze, aby radzić, sądzić, knuć a przede wszystkim dobrze się bawić! Po wizycie fach kupiecki nie będzie miał przed Gośćmi żadnych tajemnic, a z podziemi Ratusza wyjść można z własnoręcznie przygotowaną pamiątką.